Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
82 posty 1047 komentarzy

Co koń wyskoczy

Tomasz A.S. - Koń w galopie, kobieta w tańcu, statek pod pełnymi żaglami. Jestem tu: http://niepoprawni.pl/blogs/tomasz - - kontakt: ts@amsint.pl

Ostatnia prognoza przed wyborami

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zamieszczam ostatnią przedwyborczą prognozę Polskiej Grupy Badawczej. Dziękuję ekipie PGB kwiatami za daną nam możliwość obserwacji kolejnych fachowo wykonywanych prognoz i życzę satysfakcji z osiągniętego wyniku. Tomasz A.S.

OSTATNIA PROGNOZA PRZEDWYBORCZA PGB

OGÓLNOPOLSKICH PREFERENCJI WYBORCZYCH - 7 PAŹDZIERNIKA 2011

          

 34,0%     31,5%     10,5%      10,0%      8,0%      3,5%      1,0%     0,5%   
  (+0,5)      (+0,5)      (-1,0)     (+0,5)      (+0,5)     (-0,5)       (0,0)     (-0,5)    

  
 
  0,5%
   (0,0)

 ZMIANA W STOSUNKU DO 6 PAŹDZIERNIKA. DLA OKRĘGOWYCH LIST KONGRESU NOWEJ PRAWICY I PRAWICY ZASTOSOWANO WSPÓŁCZYNNIK KORYGUJĄCY. WYNIKI DLA POSZCZEGÓLNYCH UGRUPOWAŃ PRZY SZACOWANEJ FREKWENCJI NA POZIOMIE 45 PROC.

 

PROGNOZA OGÓLNOPOLSKICH PREFERENCJI WYBORCZYCH (06.10.2011)
          


Na trzy przed wyborami różnica między Platformą Obywatelską a Prawem i Sprawedliwością utrzymuje się w granicach błędu statystycznego. Od lutego partii Donalda Tuska nie udało się wypracować przewagi nad najgroźniejszym rywalem, która sięgałaby więcej niż 4-5 punktów procentowych. Nie pomogły transfery znanych polityków lewicy do Platformy, ani obserwowane w ostatnim czasie "medialne ożywienie" wokół Ruchu Palikota. Obie operacje nie przyniosły znaczącego osłabienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a tym samym wzmocnienia Platformy. Problemy z progresją notowań ma też główna partia opozycyjna. Jest to w dużej mierze wynik świadomego zamknięcia się PIS na nowe grupy wyborców. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego zdecydowało się w tegorocznych wyborach podliczyć twardy elektorat, oczekując na "węgierski wariant" nad Wisłą. Otwarte pozostaje pytanie czy przeszkodą w realizacji tego scenariusza nie będzie nasilające się zmęczenie POPIS-em. Depolaryzacja mogłaby już w tegorocznych wyborach zaowocować przesunięciami elektoratu z PO do SLD, Ruch Palikota i PJN oraz z PIS do PSL i PJN.

Notowania Sojuszu Lewicy Demokratycznej pozostają na najniższym poziomie w tym roku. Na najtrudniejszym w tych wyborach styku PO - Ruch Palikota - SLD do końca kampanii trwać będzie zaciekła rywalizacja o głosy. Dla partii Grzegorza Napieralskiego niesie to zarówno szanse, jak i zagrożenia. Za mało prawdopodobny uznać jednak należy wariant zejścia lewicy do wyniku jednocyfrowego. Nic nie wskazuje, aby zagrożone byłoby posiadanie reprezentacji na Wiejskiej przez Polskie Stronnictwo Ludowe. Partia Waldemara Pawlaka ma stały elektorat, którego liczebność pozwala wciąż na utrzymywanie się nad pięcioprocentowym progiem wyborczym. W odróżnieniu od PO ludowcy mają szansę poprawić wynik w stosunku do wyborów z 2007 roku. 

Trwa marsz w górę Ruchu Palikota. Notowania tej formacji dotarły do poziomu 7 proc. - 9 proc. Progresja partii Janusza Palikota odbywa się kosztem Platformy Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Ostatnim ugrupowaniem walczącym o mandaty sejmowe jest PJN. Notowania partii Pawła Kowala balansują w przedziale od 3 do 5 procent. Otwarte pozostaje pytanie czy PJN na ostatniej prostej uda się przekroczyć próg wyborczy, czy też będzie musiał zadowolić się progiem subwencyjnym. Obecne "procenty" formacji Pawła Kowala to łakomy kąsek zarówno dla PO, jak i dla PIS. Wędrówka wyborców możliwa jest zarówno z PIS i PO do PJN, jak i w drugą stronę, a wynik partii Pawła Kowala bardzo trudny do przewidzenia.

"Wielka czwórka" powinna zgromadzić w wyborach poparcie w przedziale 85 proc. - 89 proc., Polska Jest Najważniejsza, Ruch Palikota i Polska Partia Pracy 8 proc. - 12 proc. a okręgowe listy Kongresu Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke, Prawicy Marka Jurka, Samoobrony i Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie 2 proc. - 3 proc.
 


Analizą preferencji wyborczych Polaków zajmuję się od 21 lat. Jeszcze nigdy wynik wyborów nie był tak trudny do przewidzenia.

MARCIN PALADE


 

źródło: //www.palade.pl/

KOMENTARZE

  • Tomasz A. S.
    Dzięki za tę ostatnią przedwyborczą... Ano, pozyjemy - zobaczymy co życie przyniesie. W górę serca! :)
  • @cyborg59
    Ciekawe, czy w poniedziałek 10.10.2011. obudzimy się w Nowej Polsce , czy też będzie powtórka z rozrywki w wykonaniu starej ekipy.Pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej