Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
82 posty 1047 komentarzy

Co koń wyskoczy

Tomasz A.S. - Koń w galopie, kobieta w tańcu, statek pod pełnymi żaglami. Jestem tu: http://niepoprawni.pl/blogs/tomasz - - kontakt: ts@amsint.pl

Polska Grupa Badawcza Palade - ŚREDNIA SONDAŻY I PROGNOZ OFBOR - WYBORY 2011

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Od przedwyborczego wtorku, w ramach specjalnie utworzonej rubryki satyrycznej, Marcin Palade rozpoczął prezentację wyników sondaży przedwyborczych firm zrzeszonych w OFBOR.

ŚREDNIA SONDAŻY I PROGNOZ - WYBORY 2011
OBOP - prognoza dla "Wyborczej", Estymator - sondaż dla "Newsweek.pl", Homo Homini - prognoza dla "Wirtualnej Polski", SMG/KRC - sondaż dla "TVN". W zestawieniu nie uwzględniono sondaży GFK POLONIA i CBOS ze wzgledu na odlegly termin ich realizacji.

 

PROGNOZA OGÓLNOPOLSKICH PREFERENCJI WYBORCZYCH PGB MARCINA PALADE - 6 PAŹDZIERNIKA 2011

          

33,5%      31,0%     11,5%       9,5%      7,5%      4,0%      1,0%     1,0%     
   (0,0)       (+0,5)      (-0,5)       (0,0)       (0,0)       (0,0)       (0,0)      (0,0)     

  
     0,5%
      (0,0)

ZMIANA W STOSUNKU DO 5 PAŹDZIERNIKA. DLA OKRĘGOWYCH LIST KONGRESU NOWEJ PRAWICY I PRAWICY ZASTOSOWANO WSPÓŁCZYNNIK KORYGUJĄCY. WYNIKI DLA POSZCZEGÓLNYCH UGRUPOWAŃ PRZY SZACOWANEJ FREKWENCJI NA POZIOMIE 44 PROC.

 

 

CZY RENOMOWANA SOCJOMETRIA BADA KOSMITÓW? 

Od przedwyborczego wtorku, w ramach specjalnie utworzonej rubryki satyrycznej, rozpoczynam prezentację wyników sondaży przedwyborczych firm zrzeszonych w OFBOR. 
Na pierwszy ogień pomiar GFK Polonia dla "Rzepy" (22-25 września). Wiele wskazuje na to, że został przeprowadzony na reprezentatywnej próbie 977 kosmitów. Oto jego wyniki: PO 46%, PIS 31%, SLD 9%, PSL 5%, Ruch Palikota 4%, PJN 1%, Nowa Prawica 1%. Czy "Rzepa" zaserwuje swoim czytelnikom jeszcze jeden sondaż, uwzględniający preferencje wyborcze w ostatnim tygodniu, czy pozostanie asekuracyjnie przy obecnie prezentowanym? Do sondażowego kabaretonu dołączam wytwór (4 października) OBOP dla "Wyborczej". Po pierwsze notuję prognozowaną frekwencję - 59 proc. - by od razu zadać pytanie o respondentów. Czy pomiarem objęto mieszkańców któregoś z krajów zachodniej Europy? A może OBOP, wzorem GFK Polonia, rozpoczął już badania wśród istot pozaziemskich? Przy okazji ciekaw jestem jaka jest jednostkowa cena połączenia z kosmitami w badaniach CATI? Po drugie, odrzucając niezdecydowanych, otrzymuję poparcie dla PO na poziomie prawie 40 %, o ponad 13 pkt proc. wyższe niż dla PIS. Do tego w prognozie podziału mandatów dwa dla Mniejszości Niemieckiej, co całą tę projekcję czyni niewairygodną ? OBOP potrafi rozbawić do łez już z samego rana. Czy spadek o jeden punkt procentowy oznacza wzrost o taką samą wartość? Odpowiedź wbrew logice brzmi - tak. W badaniu moich ulubieńców z OBOP z 4 października, którego wyniki znalazły się dzień później w "Wyborczej", Polska Jest Najważniejsza mogła liczyć na 1 proc. sympatii. Pomiar dokonany w środę 5 października (dostępny w czwartek 6 października w wersji papierowej oraz do godziny 9.02 w wersji internetowej) daje PJN 2 proc., co oznacza wzrost o jeden punkt procentowy. Tymczasem "Wyborcza" informuje, że partia Pawła Kowala odnotowała spadek o jeden punkt procentowy. Niemal pewne jest to, że respondetami w sondażach OBOP są kosmici. Wystarczy popatrzeć choćby na różnicę między PO a PIS dochodzącą, po odjęciu niezdecydowanych, do prawie 17 pkt proc. Wiele wskazuje też, że pył kosmiczny spowodował zaburzenie matematycznych predyspozycji zleceniodawcy, co całość przedsięwzięcia pod nazwą "Wyborcza z OBOP o preferencjach wyborczych Polaków prawdę Ci powie" czyni wyłącznie kabaretowym. W oparach sondażowego absurdu czekam na piątkowy finał przedstawienia. CBOS nie zawiódł. Rakieta kosmiczna z ankieterami tej pracowni (wszyscy naturalnie z certyfikatami Programu Kontroli Jakości Pracy Ankieterów) powróciła na ziemię po trwającej od 29 września do 5 października wyprawie. W czwartek polski sondażowy Sevre poinformował, że PO może liczyć na poparcie 34% respondentów, PIS 20%, SLD 9%, Ruch Palikota 7%, PSL 6%, PJN 1% i PPP 1%. Gdyby odrzucić tych pierwszych to CBOS prognozuje 41% sympatii dla PO oraz 24% dla PIS Różnica wynosi więc 17 pkt proc. Czy CBOS nie powinien zmienić nazwy na Centrum Badania Opinii Kosmitów?

Marcin Palade o sobie:

Urodziłem się w 1971 roku w Warszawie. Uczęszczałem do XV LO im. Narcyzy Żmichowskiej.  W 1995 roku ukończyłem Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (specjalizacja socjopolityczna). Jestem autorem opracowań, analiz i artykułów z zakresu preferencji społeczno-politycznych i geografii wyborczej w Polsce i Europie. Od 1990 roku prowadzę ranking gmin reprezentatywnych

W 1997 roku założyłem własną firmę - Ośrodek Badań Wyborczych (OBW), która była współorganizatorem prawyborów parlamentarnych w Wieruszowie (1997), Nysie (2001) i Bystrzycy Kłodzkiej (2001), prezydenckich w Nysie (2000) oraz prareferendum w Prudniku (2003) i Głuchołazach (2003). Od 2003 roku współtworzyłem Polską Grupę Badawczą (PGB), jedną z pięciu firm socjometrycznych w Polsce dokonujących w latach 2004-2006 cyklicznych pomiarów zagadnień społeczno-politycznych. W 2004 i 2005 roku PGB zwyciężyła w rankingu zgodności wyników sondaży z wynikami wyborów opracowanym przez Centrum Smitha. Ponadto PGB we współpracy ze znanymi firmami informatycznymi testowała dwukrotnie, w prareferendum w Głuchołazach oraz w trakcie drugiej tury wyborów prezydenckich w 2005 roku, system elektronicznego głosowania przy użyciu ekranu dotykowego.  

Od lipca 2006 do listopada 2008 sprawowałem funkcję Prezesa Zarządu Rozgłośni Regionalnej Polskiego Radia w Opolu.  W latach 2008 - 2010 byłem doradcą Zarządu Polskiego Radia w Warszawie. Stałem na czele Zespołu ds. Modernizacji Spółki i jej zadań misyjnych, który przygotował projekt restrukturyzacji Polskiego Radia. 

Po czteroletniej przygodzie z mediami publicznymi powróciłem do kontynuowania badań, wykładów i szkoleń nad przestrzennym zróżnicowaniem preferencji wyborczych w Polsce i w Europie.


Moje hobby to: statystyka wyborcza, dobra książka (historia, politologia, socjologia, geografia, antropologia, geopolityka), podróże oraz muzyka (rozrywkowa i klasyczna). Jestem członkiem opolskiego Stowarzyszenia Polsko-Serbołużyckiego "Pro Lusatia"

źródło: //www.palade.pl/

Na zdjęciu: Marcin Palade twórca Polskiej Grupy Badawczej

fot. Rafał Mielnik/AG

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej