Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
82 posty 1047 komentarzy

Co koń wyskoczy

Tomasz A.S. - Koń w galopie, kobieta w tańcu, statek pod pełnymi żaglami. Jestem tu: http://niepoprawni.pl/blogs/tomasz - - kontakt: ts@amsint.pl

Dawni harcerze nie chodzą dziś w krooksach - 35-lecie KOR

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Książka o przemilczanej kluczowej roli środowisk harcerskich i niepodległościowych w organizowaniu akcji pomocy terroryzowanym robotnikom i ich rodzinom oraz w powołaniu KOR. W TVP1, w "Teleekspressie" mówią dziś, zamiast tego, o książce Kuronia.

"...Całym życiem pełnić służbę... nieznana historia Komitetu Obrony Robotników" to zwiastun przygotowywanej przez Wydawnictwo Arkana książki.

Zaproszeni goście spotkali się dziś o 11-tej w Sali Kryształowej Pałacu Staszica w Warszawie z autorami relacji.

Relacje zebrała i opracowała Justyna Błażejowska, zredagowała i adiustowała Hanna Natora-Macierewicz.

W liczącej 128 stronic książeczce o nakładzie 200 egz. będącej jedynie zwiastunem całości, która ma liczyć 600 stron, możemy zaznajomić się z niewielką częścią relacji z głównego wydania, które ma się ukazać w ciągu najbliższych miesięcy. Zwiastun wydrukowano nakładem Wydawnictwa Arkana a ukazuje się z okazji 35-tej rocznicy założenia Komitetu Obrony Robotników.

Pomimo małej objętości, lektura zwiastuna książki, składająca się z części "Dokumenty" i części "Relacje" w znaczny sposób wzbogaca nasze pojęcie o uczestnikach wydarzeń sprzed 35 lat.

 

Okładkę zaprojektował Jacek Lilpop

"W czerwcu 1976 r. władza ogłosiła drastyczną podwyżkę cen. W odpowiedzi na to w całej Polsce wybuchły strajki, które często miały charakter powstania.

Podwyżki odwołano, ale na protestujących spadły okrutne represje: tysiące robotników wyrzucono z pracy, aresztowano, wielu torturowano. Solidarnościową akcję pomocy podjęły środowiska młodzieży patriotycznej z 1. Warszawskiej Drużyny Harcerzy im. Romualda Traugutta "Czarna Jedynka".

Równocześnie przedstawiciele harcerzy rozpoczęli rozmowy z ówczesną opozycją polityczną. Celem tych rozmów było powołanie Komitetu Obrony Robotników. 23 września 1976 roku czternaście osób podpisało "Apel do społeczeństwa..." informujący o założeniu Komitetu Obrony Robotników  - Ofiar Represji Wydarzeń Czerwcowych.

Historia tych działań do dzisiaj jest nieznana, a kluczowa rola środowisk harcerskich i niepodległościowych w organizowaniu akcji pomocy i powołaniu KOR - przemilczana" (ze wstępu zwiastuna).

W spotkaniu udział wzięli i swymi wspomnieniami i refleksjami dzielili się przez prawie 2 godziny dawni harcerze Czarnej Jedynki: Antoni Macierewicz, Piotr Naimski, Krzysztof Łączyński, Ludwik Dorn, Marcin Gugulski, Wojciech Fałkowski i Zbigniew Romaszewski. Potem składali autografy szczęśliwym posiadaczom książeczki. Wśród widzów było też wielu uczestników ówczesnych zdarzeń. Można było zauważyć, że dawni harcerze nie chodzą obecnie w krooksach.

Tomasz A.S.

(fot. Tomasz A.S.)

 

 

 

KOMENTARZE

 • Czarna 1 zapoczatkowala niesienie pomocy robotnikom.
  Pare miesiecy pozniej akcja Czarnej Jedynki znalazla poparcie, powstal KOR.

  Bez Czarnej Jedynki nie byloby KORu (sic!).

  Szefem Czarnej Jedynki, druzynowym ktory wlasnie wszystko rozpoczal byl Antoni Macierewicz.

  Obecna narracja ma tyle wspolnego z prawda jak to ze Krzywonos moze zastapic Anne Solidarnosc Walentynowicz.
 • dali się wykorzystać
  rodakom Sorosa...

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej